TRYB JASNY/CIEMNY

Karmienie piersią - pozycja naturalna, część II. PRZYSTAWIENIE dziecka do piersi.

Najważniejszym elementem techniki karmienia piersią jest przystawienie dziecka do piersi. Jakie powinno być to przystawienie? PRAWIDŁOWE. 
Przyjrzyjmy się więc naturze oraz temu dlaczego jest to tak istotne dla bezproblemowego karmienia piersią.


W poprzednim poście pokrótce omówiłam wartość, zalety i sens korzystania z naturalnej dla nas, ssaków, pozycji podczas karmienia piersią. Tym razem chciałabym opisać moje osobiste doświadczenia z tą pozycją zarówno z moimi własnymi dziećmi, jak i z wieloma dziećmi podczas konsultacji laktacyjnych. 

WSZYSTKIE ZDJĘCIA są mojego autorstwa lub autorstwa mam dzieci i użyte zostały
za pozwoleniem ich autorów w późniejszych celach edukacyjnych. 

WAŻNE! Na poniższych zdjęciach wszystkie dzieci są w wieku noworodkowym, niemowlęcym. Przystawienie do piersi zmienia się dla naszego oka wraz z wiekiem dziecka. Co to oznacza? Że starsze niemowlę (kilkumiesięczne) bądź dziecko powyżej roku ma już o wiele większą głowę, buzię i mogą nie być spełnione wszystkie warunki wymienione poniżej z jednocześnie zachowanym prawidłowym ssaniem. Czyli: starszak może nie wyglądać jak glonojad przyssany do szyby, a jednak karmienie nie boli, jest przyjemne, brodawka jest umiejscowiona głęboko w buzi dziecka. Więc wszystko jest okej. :) 

Gdybym miała wybrać jeden, najważniejszy przekaz, dotyczący komfortu karmienia piersią, które chciałabym by usłyszała każda przyszła mama to myślę, że brzmiał by on:

Karmienie piersią jest naturalnym procesem i etapem w życiu każdej mamy i jej dziecka. Jego fundamentem powinna być przyjemność, nie ból. Karmienie piersią jest w swojej esencji bardzo ważne dla kobiety, jest dobre dla jej zdrowia fizycznego i psychicznego. Karmienie piersią jest jak taniec, którego trzeba się nauczyć - znaleźć swój styl, swój rytm, swoją relację z partnerem. Jeśli boli, jest niewygodnie i nieprzyjemnie - szukaj pomocy, kogoś, kto Cię poprowadzi. Nie zwlekaj, bo im szybciej dojdziesz do wprawy, tym piękniejszym będzie doświadczenie laktacji. 


UCHWYCENIE PIERSI
Jakie elementy istotnie wpływają na prawidłowe (=głębokie) przystawienie dziecka do piersi? Następujące:
 • głowa dziecka swobodnie odchylona do tyłu
 • buzia szeroko otwarta, szeroki kąt między wargą górną i dolną
 • dolna warga wywinięta, górna odchylona (nie musi być wywinięta, ale nie może być zawinięta do środka jamy ustnej)
 • czubek nosa dziecka i jego broda dotykają piersi lub są bardzo blisko
 • duża część otoczki piersi w buzi dziecka (przeciwieństwo ssania samej brodawki)
 • policzki dziecka wypełnione, okrągłe (nie zapadają się przy ssaniu, nie robią się dołeczki)
 • wyraźnie słyszalne połykanie kolejnych porcji mleka (ssanie - połknięcie - ssanie - połknięcie)
 • brak cmokania/klikania/mlaskania przez dziecko
 • widoczne, silne ruchy żuchwy
 • mocne podciśnienie - ciężko odessać dziecko od piersi
 • brodawka w "strefie komfortu"

"Strefa komfortu" brodawki to miejsce w jamie ustnej dziecka, między podniebieniem miękkim i twardym (głęboko na podniebieniu), do którego język dziecka przyciska brodawkę w trakcie każdego zassania. To właśnie jest miejsce, które gwarantuje BEZBOLESNE karmienie piersią! ♥

Wszystko to sprowadza się do skojarzenia z "glonojadem przyssanym do szyby". Jeśli Twoje dziecko podczas karmienia się wygląda jakby chciało pierś POŁKNĄĆ - to robicie to bardzo dobrze! Jeśli Twoje dziecko swobodnie NADZIEWA się na pierś, wykonuje ogrom pracy podczas ssania, je aktywnie przez kilka - kilkanaście minut, karmienie nie boli - to robicie to  bardzo dobrze! 

Z przyjemnością przedstawiam Wam na zdjęciach konkretne maluszki (noworodki i małe niemowlęta) prawidłowo przystawione do piersi w pozycji naturalnej.

 Najważniejsze było, jest i będzie by w trakcie każdego karmienia MAMIE I DZIECKU BYŁO WYGODNIE. Wasze ciała powinny przy karmieniu wypoczywać, cieszyć się wzajemną bliskością, wzmacniać waszą więź dzięki oksytocynie (hormon miłości), a także regenerować się po porodzie i nabierać siły na resztę chwil dnia. 


Na powyższej grafice możecie zobaczyć różnicę między przystawieniem płytkim (LEWA) a głębokim (PRAWA). Dla mamy poprawa tego elementu techniki karmienia piersią oznacza bezbolesne i przyjemne karmienie, dla dziecka - łatwiejsze, efektywniejsze, mniej męczące ssanie. W krótszym czasie dziecko zjada o wiele większe ilości mleka, a dodatkowo efektywnie stymuluje laktację. Dominika Daszkiewicz-Dykiert, 
Promotor Karmienia Piersią CNoL

Źródła:
Nancy Mohrbacher, Kathleen Kendall-Tackett - Karmienie piersią. Siedem naturalnych praw. 

Komentarze

Wybrane dla Ciebie


Dominika - Promotor Karmienia Piersią w Chojnicach, mama trójki dzieci, żona.
Konsultacje laktacyjne, edukacja, grupa wsparcia.

Copyright © Winnica Mleka.