TRYB JASNY/CIEMNY

SKOK ROZWOJOWY – co trzeba wiedzieć żeby się nie przestraszyć (własnego dziecka) ;)


Dziecko w ciągu pierwszego roku życia zmienia się bardzo szybko. Przybiera na wadze w zawrotnym tempie, co chwilę zmienia swoje dzienne i nocne rytuały, nabywa nowych umiejętności z dnia na dzień. Może się to wiązać z trudnymi momentami dla niego… jak i dla rodziców. Co warto wiedzieć by nie przejmować się za bardzo?

Organizm dziecka trudzi się swoim rozwojem, nie jest to dla niego łatwe. Czasem ciało nie nadąża za emocjami, wolą, a czasem to mózg i układ nerwowy potrzebują czasu by przetrawić nowe informacje i doświadczenia.

Te trudne chwile pojawiają się SKOKOWO. Przez jakiś czas jest stabilnie, a tu nagle… coś się zmienia! Te chwile to skoki apetytu, nazywane również okresem szybkiego wzrostu lub skokiem rozwojowym (1,2). Dziecko zdobywa jakąś nową umiejętność, pojawia się u niego wzmożony głód, który musi szybko zaspokoić. Można zaobserwować pozornie niczym nieuzasadnioną marudność, płacz, częstsze wybudzanie się w nocy. (Bywa też, że przez jakiś czas występuje, odwrotny temu właśnie, brak apetytu) Dzieci karmione piersią zauważalnie częściej dopominają się jedzenia, chcą ssać pierś o wiele częściej niż zwykle – pobudzają tym piersi do zwiększonej produkcji mleka (potrzeba minimum dwóch dni by do organizmu matki dotarł sygnał „produkujemy więcej mleka!”). Należy podkreślić fakt, iż takie zachowanie NIE OZNACZA, że matce „brakuje pokarmu” lub jest on małowartościowy (takie pojęcie w ogóle nie występuje w rzeczywistości) !!! Jest to instynkt dziecka do pobudzenia produkcji mleka i należy mu na to pozwolić.

Warto wziąć pod uwagę, że skok rozwojowy w okolicach 3 miesiąca życia dziecka zwykle nakłada się na czas tzw. stabilizacji laktacji, kiedy to mleko matki powoli przestaje produkować się „na zapas” na rzecz produkcji „na bieżąco”, czyli idealnie zgrana potrzeba dziecka z zaspokajającą je ilością mleka. Proces ten jest naturalny i konieczny by laktacja mogła trwać długo i być bardzo efektowna, bez niepotrzebnego przeciążania się. 

Choć dzieci rozwijają się indywidualnie i w odpowiednim sobie czasie, zaobserwowano zbieżność tych okresów. Zachęcam do zapoznania się z nimi, opisami ich wszystkich symptomów oraz konsekwencjami w życiu codziennym. 

Opisane po kolei tygodnie życia dziecka, w których można się spodziewać tego całego chaosu - KLIK

O karmieniu- wszystkie konieczne informacje by odetchnąć z ulgą, nie panikować i dać się prowadzić dziecku, czyli przeczekać  - KLIK

Jeszcze trochę informacji o skoku rozwojowym - KLIK

Stabilizacja laktacji, karmienie piersią po 3 miesiącu życia - KLIK

Czwarty miesiąc czyli regres snu - KLIK

Życzę wiedzy i cierpliwości, bo wszystko w końcu mija :) Pozdrawiam serdecznie!


Literatura:
1. Gonzalez Carlos, „Moje dziecko nie chce jeść” 
2. Rapley Gill, Murkett Tracey, „Po prostu piersią”


Komentarze

Wybrane dla Ciebie


Dominika - Promotor Karmienia Piersią w Chojnicach, mama trójki dzieci, żona.
Konsultacje laktacyjne, edukacja, grupa wsparcia.

Copyright © Winnica Mleka.