TRYB JASNY/CIEMNY

ŁÓŻECZKO I INNE SENNE SPRAWY, czyli kolorowy marketing kontra minimalistyczne i oszczędne bezpieczeństwo.

Jedną z podstaw "wyprawkowych" dla noworodka jest łóżeczko i to, co do niego wkładamy.

Choć kusi nas moc bajecznie kolorowych i puchatych pościeli (kocyki, poduszki, kołdry, ochraniacze, baldachimy i inne) to okazuje się, że oczywiście IM MNIEJ TYM LEPIEJ.
Ja sama zreflektowałam się na krótko przed zakupem, kiedy to miałam wybrany już "zestaw pościeli", który brzmiał na bardzo profesjonalnie przygotowany i postanowiłam wpisać w wujka Google jakieś hasło w stylu "co do łóżeczka". No i trzeba było zmienić plany.


ŹRÓDŁO ZDJĘCIA

1. Tak naprawdę to wcale nie łóżeczko musi być tym sprzętem, w którym noworodek/niemowlę musi spać - ale to temat na inny wpis. Może spać z rodzicami w ich łóżku, są też dostawki, kosze Mojżesza i kołyski. Tematyka higieny spania, współspania z rodzicami i wszystkich pokrewnych tego tematów jest przedstawiona na stronie świetnej specjalistki tutaj: wymagajace.pl - szczerze polecam!

2. Jeśli łóżeczko to: zwykłe szczebelkowe, do niego materac (bardziej twardy niż miękki, na rynku do wyboru lateksowe, kokosowe, z gryki, z pianki wysokoelastycznej i ich kombinacje), prześcieradło na gumkę... i dziecko. Dziecko przykrywamy jednym, niezbyt grubym kocykiem lub otulamy delikatnie rożkiem, są też specjalne śpiworki. Sęk w tym, że ciasne spowijanie to nie jest dobry pomysł na sen, gdyż dziecko rozwija się ruchowo również podczas snu i musi mieć możliwość swobodnego poruszania kończynami.

4. Nie potrzeba (a prawde mówiąc, nie jest to wskazane - hasło SIDS! ) ochraniaczy na szczebelki, baldachimów ani poduszek - to samo dotyczy wózka.
O poduszkach poczytać można TUTAJ, a także trochę
TUTAJ. Natomiast TUTAJ można posłuchać. :)

Dlaczego ochraniacze nie są wskazane?
Wszystko co zbędne i dlaczego znajdziemy TUTAJ .

Jeżeli przejrzeliście linki powyżej to wiecie co nieco też o zabawkach i karuzelach. Nocą to nie potrzebne, a w dzień większemu już niemowlęciu można dać książeczkę do przywiązania, pluszaka - zajmie go to na chwilę kiedy robimy coś w pobliżu. Jeśli chodzi o karuzele to bardzo podoba mi się TEN pomysł, bo po co przepłacać? Jeszcze dwie istotne kwestie: polecam czarno-białe kontrasty, gdyż noworodek i małe niemowlę zwyczajnie nie widzi tych delikatnych, pastelowych kolorów i zwracajmy uwagę na to, żeby były one powieszone nad klatką piersiową dziecka, nawet trochę bardziej w stronę nóżek, a NIE nad samą głową. 

5. Wracając do Magdaleny Komsty ze strony http://www.wymagajace.pl/  warto przesłuchać nagrania pt. "Gadżety do snu dla noworodka"
W wersji do czytania, o projektorach, szumiących zabawkach, otulaczach TUTAJ .

6. I na koniec... by nie martwić się jak to dziecko w tym łóżeczku położyć/odłożyć , zachęcam do zapoznania się z materiałami: HOP , HOP .

Szerzej o tym czym jest SIDS oraz jak uniknąć ryzyka TUTAJ. O profilaktyce SIDS: TUTAJ
Należy mieć na uwadze, że są to bardzo rygorystyczne zalecenia i trzeba dostosować je do swojej sytuacji, gdyż nie wszystko idzie w stu procentach w parze z zaleceniami innych jednostek, np. fizjoterapeutów. Podsumować można to w dość prosty sposób: z niczym nie przesadzać. Wyposażenie łóżeczka powinno być minimalne, jeśli dziecko śpi z rodzicami to po jednej stronie (nie zakładam możliwości, że jedno z rodziców jest po spożyciu alkoholu lub tytoniu), nie przesadzać z ubieraniem dziecka, nie przykrywać na siłę, nie krępować jego ruchów, przyzwyczajać ciało do różnych pozycji, dbać o higienę pomieszczeń, karmić piersią. 

Serdecznie pozdrawiam!

Komentarze

Wybrane dla Ciebie


Dominika - Promotor Karmienia Piersią w Chojnicach, mama trójki dzieci, żona.
Konsultacje laktacyjne, edukacja, grupa wsparcia.

Copyright © Winnica Mleka.